U Poreču najavljeni novi uvjeti za sufinanciranje obnove višestambenih zgrada

U protekle 2 godine Fond je odobrio 150 milijuna kuna sufinanciranja za obnovu 366 zgrada te dodatnih 116 milijuna za energetske preglede, projektiranje i individualna mjerila potrošnje toplinske energije. Od ove godine se program financira europskim sredstvima, zbog čega dolazi do izmjena u uvjetima sufinanciranja. Novi uvjeti natječaja predstavljeni su na savjetovanju upravitelja nekretninama održanom 20.- 23. travnja u Poreču.

Kao što Program Vlade iz 2014. godine i predviđa, od ove godine će se za energetsku obnovu stambenih zgrada sredstva povlačiti iz dostupnih Europskih fondova, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. U navedenom operativnom programu je za obnovu stambenog sektora Fondu kao korisniku tzv. „global grant“ sheme dostupno čak 100 milijuna eura do 2020. godine, kako bi uložio u smanjenje potrošnje energije stambenog sektora. Međutim, povlačenje EU sredstava podrazumijeva i prilagodbu uvjeta sufinanciranja.

Kao najznačajnije poboljšanje programa najavljuje se to što će dosadašnja dva javna poziva i natječaj biti spojeni u jedan natječaj. Također, projekti će, kako bi se kvalificirali za sufinanciranje, morati ostvariti više od 50% ušteda energije potrebne za zagrijavanje. Fond vjeruje kako takva novost neće smanjiti broj prijavljenih zgrada, s obzirom da su i sad prosječne uštede sufinanciranih projekata veće od 60%, a neke idu čak i do 80%. Energetske preglede i projektiranje vjerojatno će se sufinancirati s 85%, a projekte obnove 40,45 ili 50%, ovisno o koeficijenti razvijenosti županija u kojima se nalaze.

Više informacija očekujemo u tjednima koji slijede, kada bismo od Europske komisije trebali dobiti i konačnu potvrdu uvjeta. Sufinanciranje ugradnje individualnih mjerila potrošnje toplinske energije nastavlja se kroz samostalni javni poziv, kao što je bilo u 2015. godini.

Ključna za uspješnu provedbu programa je informiranost svih sudionika: od tvrtki upravitelja zgrada, do predstavnika suvlasnika te samih stanara. Suvlasnicima treba što detaljnije pojasniti cijeli proces obnove, pojednostaviti informacije i jasno predstaviti očekivanja. Potrebno ih je upoznati s energetskim certifikatom zgrade koji predstavlja početno stanje, sa projektom obnove te dostupnim modelima financiranja, ali i očekivanim uštedama. Razgovor o energetskoj obnovi je ujedno prilika i da stanari doznaju više o energetskoj učinkovitosti te počnu voditi računa o tome koliko i kako koriste energiju u svom kućanstvu.

Predviđeni terminski plan objave natječaja

  • Uvjeti natječaja tijekom 4. mjeseca
  • Otvaranje natječaja početkom 6. mjeseca (trajanje natječaja 60 dana)

Promjena uvjeta za ostvarivanje subvencije Fonda u 2016

  • Energetski pregled i certifikat će biti obvezni za prijavu na natječaj za radove
  • Potrebna minimalna razina uštede energije od 50% za razliku od dosadašnjih 30%

Promjena modela ostvarivanja subvencija Fonda u 2016

  • Jedna prijava – samo za radove energetske obnove
  • Energetsku pregled i projektna dokumentacija biti će refinancirani odmah po prijavi na natječaj za radove energetske obnove i to u iznosu subvencije od 85%
  • Sva stolarija koja se mijenja mora biti navedena u glavnom projektu s obvezom izvedbe prema projektu
  • Subvencije Fonda za radove energetske obnove 40% do 50% ovisno o stupnju razvijenosti (za područje Grada Zagreba maksimalno 40%)
  • Ukidanje maksimalnog iznosa subvencije od 1.400.000,00 kn po zgradi, najava maksimalne subvencije od 10.000.000,00 kn po zgradi